۳
 
چه کسانی از سیاسی کردن ورزش سود می‌برند؛ دلواپسان منافع آمریکا یا دلواپسان منافع ملی؟ + فیلم و تصاویر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۳
کسانی که به ناگاه دلواپس نگاه سیاسی رسانه ملی به موضوعی ورزشی شده اند عذرخواهی‌های خود را از آمریکا دقیقا ذیل مطلبی انجام داده اند که در آن سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در اقدامی کاملا سیاسی و مداخله جویانه به امر حضور زنان در ورزشگاه در بازی پرداخته است!!!
چه کسانی از سیاسی کردن ورزش سود می‌برند؛ دلواپسان منافع آمریکا یا دلواپسان منافع ملی؟ + فیلم و تصاویر
 
گروه سیاسی ایران اسلامی – سید سجاد طباطباییان: دقایق ابتدایی پس از دومین برد شیرین تیم ملی والیبال ایران مقابل آمریکا وقتی در شبکه‌های اجتماعی با مطالب طنزی مثل " میگم ما والیبال رو بردیم یه وقت واسه مذاکرات بد نشه!!" برخورد کردم، حتی به این موضوع فکر هم نمی‌کردم که در پس این طنزها، واقعیات اجتماعی تلخی هم وجود داشته باشد و مطلبی که در جامعه به شکل طنز - البته با پیام اجتماعی روشن - دست به دست می‌شود، توسط عده ای کاملاً جدی گرفته شود و چه بسا همان عده در پی جبران شکست ورزشی آمریکا در عرصه سیاسی برآمده در این مسیر تمام تلاششان را انجام دهند که "حالاما والیبال را بردیم یه وقت به کدخدای مذاکرات بر نخوره!!! ". تأسف برانگیزتر اینکه برای رسیدن به مقصود سیاسی خود، عدم ورود سیاست به ورزش را بهانه کرده و از جاده تحقیرملی و و بعضاً توهین به فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی درمقابل بزک کردن رفتار و منش طرف مقابل سعی در اثبات منطقشان داشته و کار را به جایی رساندند که گویی والیبالیست‌های ما باید از شکست آمریکا در ورزش والیبال شرمند باشند!!!!

اما چه کنیم که استاندارد دوگانه، لاجرم رفتار متناقض را هم به‌دنبال دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم تا ماهیت برخی از این ژست های روشنفکری مشخص تر گردد...

اقدام پسندیده آمریکاییها و ننوشیدن آب!

ابتدای داستان با اقدام پسندیده تیم آمریکا در استفاده نکردن از نوشیدنی در ورزشگاه به احترام روزه داران شروع شد که با خود سیل تحلیل‌های روشنفکری را در تعمیم این اقدام به تمام شاخصه های تمدن غرب و ستایش فرهنگ و تمدن متعالی ایالات متحده! و تحقیر هویت ایرانی اسلامی با عباراتی همچون" آمریکایی‍ها دین نداشتند ولی انسانیت داشتند" به همراه آورد. حال آنکه جدا از پسندیده بودن رفتار تیم آمریکا مجموع کامل مولفه‌های تمدن غرب و بویژه آمریکا، نشانگر فرسنگ‌ها فاصله بین رفتار تیم والیبال آمریکا با واقعیت‌های جامعه آمریکا را نشان می‌دهد، چه اینکه چند روز بیشتر از قتل تعدادی سیاه پوست در یک کلیسای آمریکا توسط یک سفید پوست نمی‌گذرد و متاسفانه فراوانی حوادثی مثل قتل عام در کلیسای سیاه پوستان در تمدن آمریکایی به مراتب بیشتر از اقدام پسندیده ورزشکاران والیبال این کشور است. از طرف دیگر این نکته نادیده گرفته می‌شود که همین اقدام تیم آمریکا به نوعی پاسخ به مهمان نوازی بی نظیر ایرانی‌ها بوده که برآمده از روح اصیل فرهنگ ایرانی اسلامی است.

طنز ماجرا البته آنجاییست که همین قشر روشنفکر که تلاش دارند آب ننوشیدن آمریکایی‌ها را به عنوان ارزش و نماد انسانیت و نمایش کامل تمدن آمریکا به مردم معرفی کنند و از این رهگذر ماهی خود را که همان لبخند رضایت کدخدای تمدن غرب است، صید کنند، در روزگاری نه‌چندان دور و حتی در ماه رمضان همین امسال کمپین‌های روزه خواری علنی در ماه رمضان برپا کرده و در خیابان ها با ژست ‌های حق بجانب بطری آب به‌دست در خیابان ها رژه می روند!

عذرخواهی بابت پخش نشدن سرود ملی آمریکا!

بخش بعدی ماجرا با بهانه پخش نشدن سرود ملی آمریکا از تلوزیون آغاز شد و این بار نیز تحقیر خودی‌ها با نادیده گرفتن دوباره مهمان نوازی ایرانیان از آمریکایی ها و با استفاده از تیترهایی مثل" بازی را بردیم و اخلاق را باختیم" کلید خورد و کار به جایی رسید که عده ای از همان قشر با ادبیات های جالب توجه در صفحه "آلن آیر" سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا تمام تلاش خود را به‌کار گرفتند تا مبادا آمریکا از این شکست دلگیر شده باشد و ضمن عذرخواهی بابت پخش نشدن سرود ملی آمریکا، خواهان تحریم ایران و محروم شدن ایران از ادامه مسابقات و اعلام نتایج بازی های آینده به نفع تیم لهستان و روسیه شدند !!!! نکته اینکه کسانی که فضای فکریشان در این کامنت ها متبلور شده است اکثراً همان مدافعان سرسخت روند کنونی مذاکرات هسته ای هم هستند......


مراجعه به آرشیو مسابقات پخش شده از صداوسیما در قالب لیگ جهانی والیبال و یا حتی ورزش‌های دیگر که از شبکه سه پخش شده است، نشان می‌دهد پخش نشدن سرود ملی یک یا هر دو کشور پیش از یک مسابقه از شبکه سه به دلیل شلوغ بودن کنداکتور این شبکه امری معمولی بوده و صرفا مختص این بازی و فقط تیم آمریکا نبوده است. از طرفی پخش کامل مسابقات همراه با سرود ملی و حوادث قبل و بعد بازی در زمین به خاطر وجود شبکه تخصصی با کنداکتور خلوت تر در شبکه ورزش انجام می‌شده و می‌شود. باری اگر هم در پخش نشدن سرود ملی آمریکا کج سلیقگی عمدی هم رخ داده بود باز جای تعجب داشت از کسانی که به ناگاه دلواپس نگاه سیاسی رسانه ملی به موضوعی ورزشی شده و کشور خود را مستحق تنبیه، تحریم و عذرخواهی‌های عاجزانه از آمریکا به خاط پخش نشدن سرود ملی این کشور از تلوزیون می‌بینند!! چرا که اولا منتقدین نگاه سیاسی به ورزش عذرخواهی‌های خود را از آمریکا - به خاطر آنچه نگاه سیاسی کشورشان به ورزش می‌دانند - دقیقا ذیل مطلبی انجام داده اند که در آن سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در اقدامی کاملا سیاسی و مداخله جویانه به امر حضور زنان در ورزشگاه در بازی پرداخته است!!!


افرادی که پخش نشدن سرود ملی آمریکا در تلوزیون داخلی ایران را توهین به ملت و دولت آمریکا و مستحق عذرخواهی و تنبیه می‌دانند همان‌هایی هستند که عدم صدور ویزا توسط آمریکا برای نماینده رسمی ایران در سازمان ملل را حق آمریکا می‌دانستند چرا که آن فرد از نظر آن‌ها فرد خوبی نبوده است!! و ایضاً همان‍‌هایی اند که تئوریسین‌هایشان معتقدند منهدم شدن هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس توسط ناوجنگی آمریکا فقط یک حادثه بوده و نیازی به عذرخواهی آمریکا نیست و یا بر مسئله لو رفتن عملیات کربلای توسط آواکس‌های آمریکایی - که گوشه ای از خسارت آن ۱۷۵ شهید غواص با دست‌های بسته بودند – چشم‌ها را بسته اند و هیچ دلیلی برای تنبیه، عذرخواهی و یا حتی بی اعتمادی نسبت به آمریکا نمیبینند!!!

بازخوانی پیام رهبر معظم انقلاب درباره پیروزی تیم ملی فوتبال ایران برابر آمریکا

نهایتاً بازخوانی پیام رهبر معظم انقلاب در مورد پیروزی ایران بر آمریکا در جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ و پاسخ ایشان به کسانی که دخالت سیاست در ورزش را نفی می‌کردند، خالی از لطف نیست.

در بخشی از آن پیام می خوانیم:

این، تصویری زیبا از مجاهدت ملت ایران در همه‌ی صحنه‌های زندگی انقلابی اوست. ترکیبی از هوشمندی، قدرت، تلاش مخلصانه و هماهنگ و در بهشتی از یاد خدا و توکل. همین مجاهدت کم‌نظیر بود که در دوران انقلاب و در سالهای دفاع مقدس و در همه‌ی درگیریهای ملت ایران با شیطان بزرگ، به ملت ما پیروزی و سرافرازی بخشید.
امشب نیز یک بار دیگر حریف قوی‌پنجه و مستکبر طعم تلخ شکست را از دست شما چشید. خرسند باشید که ملت ایران را خرسند کردید.
سیّد علی خامنه‌ای
۱۳۷۷/۴/۱

رهبر معظم انقلاب همچنین در سیزدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۷۷ در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان منتخب که جمعی از ورزشکاران و قهرمانان ملی هم حضور داشتند، در پاسخ به سوال فردوسی پور و در خصوص چرایی صدور این پیام توضیحاتی ارائه کردند:

فیلم

«اما حالا من چند جمله‌‏اش را به شما می‏‌گویم. قبل از آن دیدار - شاید چند هفته، و یا یک ماه و یا بیشتر - رسانه‏‌های وابسته به امپراتوری رسانه‏ ایی خبری روی این بازی تبلیغ می‏‌کردند که این بازی، بازی سیاسی است! با این که همه می‏‌گویند فوتبال و ورزش، سیاسی نیست، اما در آن موقع همه تبلیغ می‏‌کردند که این یک بازی سیاسی است! از این کار، دو هدف مورد نظرشان بود؛
یکی مسأله‏ تعامل ایرانی - آمریکایی در این بازی بود، من نمی‏‌دانم شماها چقدر مطلع بودید؛ ولی ما که در جریان خبرهای خارجی و گفتارهای رادیوهای گوناگون دنیا قرار می‏‌گیریم، می‏‌دیدیم از این مسأله پُر است، و دوم این که پیش ‏بینی‏‌های عمده، به خصوص از طرف خود آمریکایی‌ها، ولو صریحاً هم اظهار نمی‏‌کردند، ولی از بیانات شان معلوم بود، این بود که ایران گل خواهد خورد؛ نه این که گل خواهد زد. و در یک موقعیت ویژه، رئیس ‏جمهور آمریکا هم می‏‌آمد و از موضع اقتدار و بزرگ‏ منشی و بزرگواری، یک پیام هم می‏‌داد که بله، حالا گل را به شما زدیم، اما بالاخره بیایید دست دوستی هم به هم بدهیم! بنابود آن شب پیام رئیس جمهور امریکا از تلویزیون سراسری پخش شود!
این گل و بعد دنباله‏ بازی که بچه‏ های عزیزمان ادامه دادند، قضایا را صد و هشتاد درجه تغییر جهت داد و حقیقتاً مظهری شد از وضعیت ملت ایران در مقابل آمریکا. این که من در آن پیام گفتم «مظهر» است، نمی‏‌خواستم بگویم که این آقا به خاطر جنبه‏ سیاسی گل‏ زده؛ نه، ایشان بازی فوتبال می‏‌کند، ماهر است، با تکنیک آشناست، از حریفش قوی تر است و گل را زده است. هرکسی هم جای ایشان بود، این گل را می‌‏زد؛ هرکسی هم جای او بود، آن گل را می‏‌خورد. بنابراین، بحث این نبود که این گل به‏ خاطر مسأله‏ سیاسی زده شده؛ اما این گل هویت سیاسی‏ را که در دنیا به این بازی داده بودند، به کلی به عکس خواست آنها عوض کرد و من از این موقعیت حداکثر استفاده را کردم. البته آنها هم خیلی عصبانی شدند و بعد هم همان عناصر امپراتوری خبری دنیا گفتند که فلانی فوتبال را سیاسی کرد! نگفتند که ما چند هفته است که داریم خودمان این بازی را سیاسی می‌‏کنیم!»
 


 
 
آدم
۱۳۹۴-۰۴-۰۳ ۰۹:۲۹:۴۲
آدم بعضی مطالبو میخونه با خودش میگه یه مثقال غیرتم خوب چیزیه والا (1307)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۳:۱۵:۰۳
خاک بر سر ما کنن که انقدر ذلیل شدیم (1314)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۰۴ ۱۵:۴۴:۴۸
این مرض غرب زدگی مال امروز و دیروز نیست.... یک قرن هستش که ما درگیرشیم و هر از گاهی از جایی سر باز میکنه!!! (1315)