۱
 
گفتگوی ایران اسلامی با مدیر کل دفتر آمار سازمان ثبت احوال/قسمت اول/:
در سال صدوپنجاه هزار خانواده از هم متلاشی می شوند/ 50 درصد طلاق ها مربوط به 5 سال اول زندگی است
ادامه روند فعلی موجب توقف و سپس رشد منفی جمعیت خواهد شد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۳۰
مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشوردر ادامه آمارهای مربوط به طلاق عنوان کرد: 14 درصد از طلاق ها مربوط به سال اول زندگی مشترک و 50 درصد دیگر از طلاق ها مربوط به 5 سال اول زندگی مشترک است.
در سال صدوپنجاه هزار خانواده از هم متلاشی می شوند/ 50 درصد طلاق ها مربوط به 5 سال اول زندگی است
 
علی اکبر محزون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در گفتگو با ایران اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر سبک زندگی بر نرخ آمار ازدواج و طلاق در کشور گفت: سبک زندگی اسلامی ایرانی موضوعی بسیار جامع است که حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... را در بر دارد. به طوری که خانوادهایی که زندگیشان را بر اساس شیوه های اسلامی برنامه ریزی می کنند و به دستورات الهی عمل می کنند نه تنها دچار آسیب و مشکلات جدی نمی شوند بلکه با استفاده از روش وشیوه درست زندگی مشکلات را برطرف و به استحکام زندگی می پردازند.
وی گفت: آمارهایی که ناشی از تشکیل خانواده ولی به شکل متزلزل وجود دارد حاکی از آنست که اکثر این خانوادها یک وجه مشترکی دارند که متاسفانه سبک زندگی اسلامی را در زندگی پیاده نمی کنند.

وی درباره ی آمارهای مربوط به کاهش ازدواج گفت: بخشی از آمار ازدواج مربوط به ساختارسنی جمعیت کشور است به طوری که متولدین دهه ی ۶۰ که به سن ازدواج رسیده بودند درحال عبور از این سن می باشند واین نشان می دهد که پیک جمعیتی سن ازدواج در کشورما در حال کاهش است. بخشی دیگر از آمارازدواج در کشور مربوط به تاخیر در ازدواج ویا افزایش سن ازدواج مربوط می شود که کاهش ۵ درصدی آمار ازدواج در سال گذشته به این دو مسئله ربط داشت.


محزون درباره ی افزایش میانگین سن ازدواج افزود: میانگین سن ازدواج در کل کشور برای آقایان به ۲۷ سال و برای خانم ها به ۲۳.۵ سال افزایش یافته است که این میانگین در کلان شهرها به مراتب بالاتر است، به طور نمونه در تهران برای آقایان میانگین سن ازدواج ۳۰ وبرای خانم ها به ۲۵.۱ افزایش یافته، در شیراز سن ازدواج آقایان به ۲۸.۸ و خانم ها به ۲۴.۷ افزایش یافته است. در اصفهان نیزمیانگین سن ازدواج آقایان به ۲۸.۲ وخانم ها به ۲۴.۲ رسیده است.

وی عنوان کرد: این آمارها نشان می دهد میانگین سن ازدواج در کلان شهرها از شهرهای کوچک تر بیشتر است، بنابراین زندگی شهری ومدرنیته در زندگی افراد و تصمیم گیری برای ازدواج تاثیر منفی گذاشته است به گونه ای که ازدواج های بالای سنین متعارف آقایان و خانم ها در حال افزایش است وسهم ازدواج آقایان در سن ۳۵ سالگی به بعد، حدود ۸.۸ درصد وبرای خانم در سن ۳۰سال به بعد، ۱۱.۲ درصد شده است که برای خانم ها درسال های گذشته ۶.۳ درصد بوده است؛ یعنی حدود ۲ برابر افزایش یافته است. این آمارها حاکی از آن است که اتفاقات قابل توجهی در مقوله ازدواج در حال رخ دادن است که نیاز به سیاست گذاری های جدی وانجام برنامه های منسج در این زمینه است.

وی در توضیح نسبت آمار ازدواج به طلاق گفت: در سال ۸۳۰۰۰۰ ازدواج ثبت می شود ودر مقابل نیز ۱۵۰۰۰۰ طلاق صورت می گیرد واین آمار کمی نیست که در سال صدوپنجاه هزار خانواده از هم متلاشی می شوند، به طوری که در سال ۸۸ رشد طلاق به ۱۳.۸ درصد ودر سال ۸۹ خوشبختانه این میزان کاهش و به ۹.۱ درصد رسید، درسال ۹۰ به ۴.۱ اما در سال ۹۱ متاسفانه با روند افزایشی به ۵.۱ درصد رسید.


مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشوردر ادامه آمارهای مربوط به طلاق عنوان کرد: ۱۴ درصد از طلاق ها مربوط به سال اول زندگی مشترک و ۵۰ درصد دیگر از طلاق ها مربوط به ۵ سال اول زندگی مشترک است.

محزون درباره نرخ ازدواج وطلاق در ایران با میانگین جهانی وکشورهای صنعتی گفت: مقوله ازدواج در کشور ما به نسبت جمعیت از میزان خوبی برخوردار است.

وی گفت: نرخ طلاق در کشور ما ۲ در هزار است یعنی به ازای هر هزار نفر جمعیت ۲ نفر طلاق می گیرند، در کشورهای همسایه مانند ترکیه حدود ۱.۶ است اما در لبنان ، تاجیکستان ، ارمنستان کمتر است. اما در کویت، اردن، قزاقستان، نرخ طلاق بیشتر از کشور ماست.
در کشور های توسعه یافته نرخ طلاق به مراتب بیشتر از کشور ماست. بر اساس گزارش هایی که از سوی سازمان های مختلف بین المللی منتشر شده است، نرخ طلاق در روسیه ۴.۵، فنلاند ۲.۶ ، کره جنوبی ۲.۵ ، نروژ ۲.۴ ، آلمان ۲.۳ ودر فرانسه ۲.۱ است.

وی در مقایسه دیگری که در مقابل هر صد ازدواج چند طلاق در ایران و کشور های دیگر صورت گرفته عنوان کرد : در ایران در سال های گذشته به ازای هر ۱۰۰ ازدواج حدود ۱۲ طلاق صورت می گرفت که در سالهای اخیر به ۱۸ طلاق رسیده وحدود ۱.۵ برابر سرعت رشد داشته است. که نسبت به کشورهای توسعه یافته کمتر است با این وجود حتی یک طلاق هم زیبنده ی نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.
اما در کشورهای فرانسه درمقابل هر ۱۰۰ ازدواج ۵۳.۲ طلاق و روسیه ۵۲.۶ ، در آلمان نیز به ازای هر ۱۰۰ ازدواج ۴۸.۸ طلاق صورت می گیرد، یعنی نیمی از ادواج ها به طلاق می انجامد.

وی گفت: با نگاه به این آمارها و تحقیقاتی که توسط پژوهشگران صورت گرفته نشان می دهد اتفاق دیگری بعد از اتفاق تحولات جمعیتی در کشورهای جهان در حال رخ دادن است نظریه گذار خانواده است که پیامدهای ناگواری به دنبال دارد از جمله :
- افزایش سن ازدواج
- هنجار شدن هم خانگی یا هم باشی
- افزایش نرخ سقط جنین
- بالا رفتن نرخ طلاق
- افزایش فرزندان خارج از خانواده
- تاخیر در فرزندآوری
- کاهش باروری
- کوچک شدن بعد خانوار

محزون ادامه داد: متاسفانه پیامدهای افزایش سن ازدواج، گسترش هم خانگی یا هم باشی، بالا رفتن نرخ طلاق، تاخیر در فرزند آوری و کوچک شدن بعد خانوار در کشورما نیز دیده می شود به طوری که سهم فرزند آوری در کشور ما در بالای ۳۰سال به ۳۳.۱ رسیده است یعنی ۱/۳ فرزندآوری ها به بعد از ۳۰ سالگی موکول می شود واگر به این صورت پیش رود درآینده شاهد توقف رشد جمعیت خواهیم شد وبا مشکل رشد منفی وسالمند شدن مواجه خواهیم شد.

/پایان قسمت اول/
کد مطلب: 101
 


 
 
۱۳۹۲-۱۲-۱۱ ۲۲:۳۰:۵۱
افزایش طلاق فقط به خاطر ماهوارست (2)