۴
 
در گفتگوی ایران اسلامی با دکتر موسوی نژاد، کارشناس مسائل یمن مطرح شد:
چرا انصارالله تجاوز عربستان را با حملات نظامی پاسخ نمی‌دهد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۴
یک کارشناس مسائل یمن گفت: خودداری انصارالله از تجاوز به خاک عربستان به معنای عدم توانایی نیست بلکه در حال حاضر استراتژی انصارلله، گسترش نفوذ و قطع دست فاسدین و وابستگان به دولت آل سعود در داخل یمن است.
چرا انصارالله تجاوز عربستان را با حملات نظامی پاسخ نمی‌دهد؟
 
دکتر سیدعلی موسوی نژاد کارشناس مسائل یمن و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان ومذاهب در گفتگو با ایران اسلامی اظهار داشت: انصارالله از ابتدا هم به دنبال تهدید همسایه‌ها و دولت‌های همجوار نبوده بلکه هدف آنها تجدید ساختار سیاسی در داخل یمن و استقلال این کشور از وابستگی به کشو‌رهای استعمارگر و استکباری و محورتبعیت از سیاست‌های غربی در منطقه بوده است.

وی افزود: از آغاز تجاوزعربستان به یمن، موضع انصارالله موضع دفاع و مظلومیت بوده و مردم یمن هیچ‌گاه بنای تعرض برکشو‌رهای همسایه از جمله عربستان را نداشته‌اند.

این کارشناس مسائل یمن یکی از دلایل آل سعود برای حمله به یمن را جلوگیری از نفوذ نیروهای انقلابی به رهبری انصارالله در مناطق مختلف یمن از جمله استان‌های جنوبی دانست و افزود: در حال حاضر انصارالله قصد دارد در جبهه داخلی با نیروهای وابسته به عربستان و جریان‌های تکفیری مثل القاعده مبارزه کند و مبارزه روی زمین با وجود حملات ۳۲ روزه هوایی موفق هم بوده‌اند.

وی تاکید کرد: خودداری انصارالله از تجاوز به خاک عربستان به معنای عدم توانایی نیست بلکه در حال حاضر استراتژی انصارلله، گسترش نفوذ و قطع دست فاسدین و وابستگان به دولت آل سعود در داخل یمن است.

موسوی نژاد با بیان اینکه اگر انصارالله به انجام حملات متقابل در داخل عربستان روی آورد، در دو جبهه داخلی و خارجی درگیر خواهد شد، اضافه کرد: شاید آل سعود هم به دنبال همین اتفاق باشند و با این بهانه بتواند نیروهای بیشتری را برای شریک شدن در این تجاوزات به منطقه و کشور عربستان گسیل کند؛ زیرا کشورهای قدرتمند منطقه از جمله پاکستان، ترکیه و مصر حاضر نشدند نیروی نظامی و زمینی به عربستان اعزام کنند ولی در صورت انجام حملات از طرف یمن به خاک سعودی چه بسا این کشورها مشارکت فعال‌تری با عربستان در جنگ انجام دهند و جبهه‌های جدید تری علیه یمن وارد جنگ خواهند شد.

این کارشناس مسائل یمن ادامه داد: این کشورها اعلام کردند در صورتی که خاک عربستان مورد حمله قرار گیرد ما در این جنگ شرکت می‌کنیم؛ مثلا پارلمان پاکستان با فرستادن نیرو به عربستان مخالفت کرد ولی در عین حال اعلام کرد اگر عربستان مورد حمله قرار بگیرد ما هم در این جنگ شرکت خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد حمله انصارلله به خاک عربستان بیش از آنکه نفع داشته باشد، مشکل ساز خواهد شد، ضمن آنکه انصارلله هدف خود که همان گسترش در روی زمین و مبارزه با جریان تکفیری است را دنبال می‌کند و موفقیت های خیلی خوبی در استان‌های جنوبی به‌خصوص مأرب، ابین و شبوه کسب کرده‌اند.

مقاومت مردم یمن شکسته نخواهد شد

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان ومذاهب، مردم یمن را ملتی جنگ دیده و مقاوم توصیف کرد و افزود:آنها زندگی ساده و قبیله ای دارند، زندگی شان دچار پیچیدگی‌های دوران مدرن دیگر کشورها نیست.

وی با تاکید بر اینکه مردم یمن جنگ های متعددی را در تاریخ معاصر تجربه کرده اند، اظهار کرد: طبق آمارهای سازمان ملل ۶۰درصد مردم یمن به دلیل دخالت‌های عربستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. هر چند که این جنگ بر مشکلات مردم افزوده است ولی مردم یمن به دلیل دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در طول دهه‌های گذشته از مقاومت بالایی برخوردارند.

موسوی نژاد با اشاره به حساسیت مردم یمن نسبت به همسایه شمالی خود، اظهار داشت: در طول تاریخ جنگ‌های متعددی چه در دوره اول و دوم آل سعود و چه درزمان پادشاهی ملک عبدالعزیز، بین یمن و عربستان پیش آمده و مردم یمن همواره ظرفیت و مقاومت بالایی از خود نشان داده اند.

وی با بیان این که محاصره ظالمانه و بمباران هوایی مقاومت مردم یمن را نخواهد شکست، تاکید کرد: کشورهای منطقه و فرامنطقه ای باید با فشار به سازمان ملل به این وضعیت پایان دهند.
کد مطلب: 32392
 


 
 
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۱۲:۱۶:۳۸
مرسی. بجا بود (1064)
 
مظلوم ظلم ستیز
۱۳۹۴-۰۲-۱۶ ۰۲:۰۵:۰۹
عمر ظلم و ظالم کوتاه است اما به شرطی که مردم حول محور رهبران الهی ( پیامبر و امام و ولی فقیه) اتحاد داشته باشند. و در این هیچ جای شکی نیست (1068)
 
هدایت الله حبیبی
۱۳۹۴-۰۲-۱۸ ۲۱:۲۴:۲۹
مرگ برآل سعود این خائنین وسگهای ولگرد آمریکامرگ برآل سعودکه بازمانده ابوسفیان ومعاویه ویزیدوحجاج ونمرود وعمروعاص وعبیدالله بن زیادند. شرمتان باد ای آل سعودخبیث وکثیف؟ شماراچکاربا خادم حرمین شریفین؟ شما سگ بازومیمون باز وشراب خواران کثیف که نوکر اسرائیل وآمریکاهستید؟ چرابه دروغ خودتان را مسلمان می نامید؟ ننگ برشما سعودیهای بی شرف که مایه ننگ بشریت هستید. خداوندخفت وخواری وعذاب دودنیارانصیبتان کند.خجالت نمی کشیدکه ملتها شمارانمی خواهندمی خواهیدبه کمک پدربزرگتان آمریکای نجس حکومت کنید؟ (1075)
 
رسول
Russian Federation
۱۳۹۴-۰۳-۱۵ ۲۰:۱۴:۲۳
مطلب خوب بود ولی خدایی باید یمنیها حد اقل شهرهای مجاور و همسایه را هر روز مو شکباران کنند و کشورشون نابود شد تا کی میخواهند کشور را بسازند
کودکان و مردم اواره شدند باید زودتر مشکل داخلی را حل کنند و جواب عربستان را بدهند (1189)