سايه خشونت غرب بر سر حجاب
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲
انگليس و امريكا مركز حمله و خشونت عليه زنان مسلمان فقط به خاطر رعايت حجاب و تفاوت‌هاي ظاهري آنها شده است...
سايه خشونت غرب بر سر حجاب
 
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی:
انگليس و امريكا مركز حمله و خشونت عليه زنان مسلمان فقط به خاطر رعايت حجاب و تفاوت‌هاي ظاهري آنها شده است. مسلمانان جزو معدود گروه‌هاي مذهبي هستند كه علاوه بر رفتارهاي ديني و سبك زندگي آنها، حتي رعايت حجاب در ميان زنان و پوشش و ظاهر متفاوت در ميان مردان باعث پررنگ‌شدن حضور آنها در ميان ساير مردم است و همين تفاوت‌هاست كه به مزاج بسياري از نژادپرست‌ها خوش نمي‌آيد. نكته مهم اينجاست كه اغلب مردان به دليل قدرت بدني كه دارند راحت مي‌توانند از چنين معركه‌هاي خطرناكي جان سالم به درد برند اما اين زنان مسلمان هستند كه هميشه آسيب مي‌بينند و مصدوم مي‌شوند.
پوشش برتر اولين قدم متمايز شدن است

چادر زنان يكي از زيباترين و در عين حال ناشناخته شده‌ترين لباس‌هاي دنياي امروزي است. براي بسياري از غير مسلمان‌هاي كانادا، درك نادرستي به‌وجود آمده است كه زنان مسلمان مهاجر چادر را بر خلاف ميل خود و به اجبار بر سر مي‌كنند. در حالي كه بسياري از زنان مسلمان كانادا نه تنها با ميل خود، بلكه با افتخار و اعتماد به نفس حجابشان را حفظ مي‌كنند. نايما، دختر مسلمان سوماليايي ساكن ونكوور مي‌گويد:«زماني كه ۲۰ ساله بودم به حجاب كامل روي آوردم. هميشه به داشتن آن علاقه داشتم ولي از فكر و حرف‌هاي اطرافيانم مي‌ترسيدم چراكه شرايط براي يك زن مسلمان مهاجر در كشوري غريب بسيار سخت‌تر از آن چيزي است كه از بيرون به نظر مي‌رسد. ولي وقتي خواهر كوچكترم را ديدم كه حجابش را رعايت مي‌كند، من هم جرئت پوشيدنش را پيدا كردم.» اومه، دختر مسلمان ديگري مي‌گويد: «گاهي با دوستانم جمع مي‌شويم و نحوه‌هاي گوناگون روسري بستن را امتحان مي‌كنيم.» او عقيده دارد شيوه خاصي از روسري بستن مي‌تواند به مد تبديل شود و به گسترش حجاب در ميان جوانان كمك كند.

چالش‌هاي زنان مسلمان امريكايي

مسلمان‌هاي امريكا با چالش‌هاي زيادي مواجه هستند. اولين و مهم‌ترين آن جهل نامسلمان‌ها از اسلام است، جهلي كه ترس، بي‌اعتمادي و تكرار رفتارهاي كليشه‌اي را در پي دارد. امروز وفاداري شهروندان مسلمان امريكا نسبت به اين كشور زير سؤال رفته و گاهي حتي هويت انساني‌شان ناديده گرفته مي‌شود. آنها طعمه‌هاي خوبي براي پيش داوري‌هاي ديگر شهروندها شده‌اند. نمونه‌اي از اين بي‌اعتمادي‌ها را مي‌توان در بمب‌گذاري ساختمان فدرال در شهر اوكلاهاما در سال ۱۹۹۵ و سانحه ۱۱ سپتامبر سراغ گرفت كه در روزهاي آغازين آن، تمامي نگاه‌ها را به سوي مسلمان‌ها معطوف كرده بود. امروزه با وجود آنكه نسل‌هاي متعددي از مسلمان‌ها در امريكا حضور دارند و سال‌هاي بسياري از حضور آنها در امريكا مي‌گذرد، كماكان به مسلمان‌هاي امريكايي به چشم يك خارجي نگاه مي‌شود، به چشم يك افراط‌گر خشن و تروريست. در اين بين شرايط براي زنان مسلمان دشوارتر از اين است، آنها اغلب با تبعيض جنسيتي روبه‌رو هستند، در حالي كه اين تبعيض ممكن است در ساير نقاط جهان به اين وضوح ديده نشود يا گونه‌هاي ديگري از آن را در بر گيرد.


آنچه مسلم است اينكه در امريكا اغلب زنان بنا به دلايلي از قبيل كارهاي خانه و نگهداري از فرزندان و غيره نمي‌توانند با تمام پتانسيل خود در محيط‌هاي كاري و تحصيلي حضور يابند، بنابراين رسانه‌ها به نشان دادن نقش زنان به عنوان ابزاري جهت هوسراني ادامه مي‌دهند و شايد همين عامل مي‌تواند جرقه‌اي براي آغاز مخالفت‌ها با پوشش اسلامي باشد. امروز زنان مسلمان امريكا با موانع بسيار زيادي مواجه هستند. آنها در محل كار و خيابان مورد شماتت قرار مي‌گيرند و امنيت شغلي‌شان همواره در خطر است. در واقع اين زنان فشار جهل و تحريف چهره حقيقي اسلام را تحمل مي‌كنند. در اين ميان، زنان مسلمان مهاجر هم با مشكلات عديده‌اي مواجهند كه از مهم‌ترين آنها بيگانه‌هراسي است. در سال‌هاي اخير، فضاي دشمني رو به رشدي با مهاجرها شكل گرفته است و آنان براي مشكلات اجتماعي و اقتصادي دولت امريكا مورد مؤاخذه قرار مي‌گيرند. علاوه بر اين، مهاجرهاي مسلمان آفريقايي تبار با مشكلات ديگري همچون نژادپرستي، تبعيض نژادي و گاهي حتي بردگي به شيوه مدرن روبه‌رو هستند. البته تبعيض جنسيتي و ديني را بايد به اين ليست اضافه كنيم.

سايه ناامني براي زنان مسلمان مهاجر

اينگو نه مسائل البته تنها به كشور امريكا محدود نمي‌شود و به نظر مي‌رسد زنان مسلمان مهاجر در بسياري ديگر از كشورها با اين مشكلات دست و پنجه نرم مي‌كنند. در همين راستا بود كه سال ۱۹۸۲، ۳۰۰ زن در سيدني در اعتراض به مباحثي كه براي زنان غير انگليسي زبان پديد مي‌آمد، گردهمايي كردند و در نتيجه آن انجمن زنان مهاجر استراليا در سال ۱۹۸۵ شكل گرفت. اين انجمن روي مباحث كليدي مثل تحصيلات، اشتغال، خشونت داخلي، مهاجرت، مباحث صنعتي، نگهداري فرزندان، سلامت، خانه‌داري، مسائل قانوني، مخالفت با تبعيض، عدالت و... تمركز مي‌كند و حامي حقوق زنان مهاجر است.

سياه‌نمايي در رسانه‌هاي امريكا

در كانون توجه بودن چيزي است كه «صدف سيد» به آن عادت كرده است. صدف يك عكاس خبري پاكستاني‌تبار است كه از سال ۱۹۹۸ در الينويز زندگي مي‌كند و با توجه به حجابي كه بر سر دارد به خوبي مي‌داند كه به اشتباه گرفته شدن و چهره تحريف شده داشتن چه حسي مي‌تواند داشته باشد. او مي‌گويد در رسانه همه روزه اين اتفاق مي‌افتد. صدف مي‌گويد به ما پشت شده است، بي‌صدا هستيم، اينجا زنان مهاجر موفقيت چنداني ندارند و عده‌اي هم بي‌سواد مانده‌اند. اگر هم موفق و تحصيلكرده باشيم، مي‌گويند به اين دليل است كه در غرب زندگي مي‌كند.

صدف يك هنرمند مسلمان امريكايي شناخته شده است كه از حقوق زنان مسلمان همچون خودش دفاع مي‌كند و سعي دارد ديدگاه‌هاي رسمي اشتباه را تصحيح كند. اتفاقات ۱۱ سپتامبر باعث شد تا صدف وارد صحنه شود. پس از اين واقعه، او متوجه سنگيني نگاه‌ها به زنان محجبه شد بنابراين تصميم گرفت داستانش را از طريق عكس‌هايش بيان كند.

نتيجه، كتاب مستند عكس‌داري شد به اسم «iCOVER: يك روز همراه با زندگي دختر مسلمان امريكايي.» صدف مي‌گويد اين كتاب زنان مسلماني را كه حجاب بر سر دارند تشويق مي‌كند و منزلت آنان را بالا مي‌برد. هدف آموزش دادن درباره زنان مسلمان و الهام بخشيدن آنان است. اين يك فرصت است تا حقايق زندگي روزمره، توانايي‌ها و ضعف‌ها، اميد‌ها و كشمكش‌‌‌ها، علايق و نفرت‌هاي يك زن مسلمان به نمايش در‌آيد. به طور مداوم در رسانه‌ها از زنان مسلمان منفي‌بافي و سياه‌نمايي مي‌شود، به گونه‌اي كه قادر به تشخيص خودمان هم نيستيم. اين شرايط البته غم‌انگيز است، اما نشان‌دهنده وضعيت اكثريت زنان مسلمان امريكايي است كه هم كار و هم تحصيل مي‌كنند. همه روزه در خيابان‌ها جلوي ما را مي‌گيرند‌، غريبه‌ها مي‌خواهند نظر ما را درباره معنويت، روحانيت و رويدادهاي سياسي و هدف ما از پوشش‌مان را بدانند. صدف عقيده دارد جريان اصلي رسانه‌ها اغلب زمينه پرورش باور‌هاي دگم درباره اقليت زنان مسلمان است.

كشوري كه تنها اسم خانه فرهنگ را يدك مي‌كشد

بانگ اذان روزي پنج بار در اين شهر به صدا درمي‌آيد. ولي اينجا خاورميانه نيست. اينجا ديربورن در ايالت ميشيگان امريكا است، شهري كه بيشترين جمعيت مسلمان امريكا را به خودش اختصاص داده است. همانند بسياري از گروه‌هاي مهاجر، بسياري در جست‌وجوي زندگي بهتر به اينجا آمده‌اند. در چند دهه اخير، صنعت اتومبيل كارگران بيشتري لازم داشت، بنابراين ميشيگان مقصد علاقه‌مندان شد. رفته رفته هزاران مسلمان از سر تا سر دنيا به ديربورن رفتند و اكنون شهر پر از مسجد و رستوران‌هاي ارائه‌دهنده غذاهاي سوري و پاكستاني است. در حالي كه زنان مسلمان نسبت به زادگاه خودشان از رفاه و آزادي بالاتري برخوردار هستند، آنان اعتراف كرده‌اند كه اغلب دچار بحران مي‌شوند. زينب فخرالدين، يك زن لبناني - امريكايي است كه در ديربورن بزرگ شده است. او مي‌گويد با آرامش با حجابش در خيابان‌هاي ديربورن قدم مي‌زند.


او عقيده دارد حجاب با پوشاندن تن، راهي براي عزت بخشيدن به خانم‌هاست. در شهر ديربورن به قدري زن محجبه زياد است كه كسي براي بار دوم با تعجب نگاهش نمي‌كند. براي افراد غيرمسلمان آنجا ديدن زنان چادري تازگي ندارد ولي در خارج از شهر، شرايط كاملاً متفاوت است. نگاه‌هاي مردم زينب را كلافه مي‌كند. با وجود اينكه گروه‌هاي اسلامي در شهرهاي اصلي امريكا در حال رشد هستند، خيلي از زنان مسلمان كماكان مي‌گويند وفق دادن خود با فرهنگ غربي بسيار دشوار است. بسياري از اين زنان مهاجر از كشورهايي چون عربستان سعودي هستند كه در آنجا از حقوقي مثل رانندگي يا داشتن گذرنامه مجزا منع شده‌اند. در واقع گاهي شرايط براي آنها به گونه‌اي متفاوت مي‌شود كه دچار ترديد مي‌شوند كه آيا مي‌توانند از موقعيت‌هاي اطراف‌شان استفاده كنند يا ممكن است آنها را از ترس مغاير نبودن با فرهنگ‌شان رد كنند.

نور، زن مسلمان ۳۴ ساله الجزايري مي‌گويد: مدارس سكولار اين جا عيد پاك را همه ساله جشن مي‌گيرند. دخترم هر سال با تخم مرغ‌هاي رنگ شده به خانه مي‌آيد و به نظر من هم سنت بامزه‌اي است. در اين مدرسه سال نو و كريسمس را نيز جشن مي‌گيرند. در حالي كه بعضي از كلاس‌ها نزديك به ۸۰ درصد دانش‌آموز مسلمان دارد، دور از انصاف است كه صحبتي از اسلام و رمضان به ميان نيايد. زماني كه فرد باحجابي در يك كلاس حضور دارد، بايد براي ديگر افراد توضيح داده شود و اسلام به آنها معرفي شود تا بقيه دانش‌آموزان از دليل پوشيده بودن او باخبر شوند. بايد درباره اديان مختلف بحث و تبادل نظر شود. گاهي دخترم به من مي‌گويد كه بقيه هم‌‌كلاسي‌هايش او را موجودي فرازميني لقب داده‌اند. در آخر، به ما تهمت زده مي‌شود كه با هويت، فرهنگ و در كل همه چيز امريكايي‌ها مشكل داريم. در كشوري كه خانه فرهنگ‌هاي متفاوت است، نبايد اين گونه باشد.

حقوق زنان مهاجر زير پرچم داعيه‌دار پاك مي‌شود

قوانين سخت‌گيرانه ضد مهاجر تأثير مخربي روي زنان مهاجر و خانواده آنها داشته است. البته اخيراً رئيس‌جمهور امريكا، باراك اوباما گفته جلوي مهاجرت اجباري جوانان به خارج از امريكا را مي‌گيرد ولي اكنون بايد از او سؤال شود كه تكليف مادران اين جوانان چيست؟
پليس مي‌تواند در مورد وضعيت مهاجرت يك فرد، به راحتي بر اساس ظاهر او تصميم بگيرد، در حالي كه نظارت دقيقي در اين باره صورت نمي‌گيرد. هزاران نفر از اين زنان - كه بسياري نان‌آور خانواده خود هستند - ديگر از خانه‌هايشان بيرون نمي‌آيند. آنها از ترس تبعيد شدن ديگر به سر كار نمي‌روند، به دكتر و بيمارستان نمي‌روند، ديگر كودكان‌شان را به مدرسه نمي‌فرستند، در واقع آنان روال زندگي را هم متوقف كرده‌اند. تريني، مادر دو فرزند در شهر آلاباما، بچه‌هايش را هر روز صبح به مدرسه مي‌رساند، نامطمئن از اينكه آيا در پايان روز هم مي‌تواند دنبال آنها برود يا خير، چراكه او نظاره‌گر آن بوده كه چگونه ديگر مادران جامعه بدون ارائه توضيح يا اخطار قبلي، از خانه‌هايشان جدا و به سرزمين مادري‌شان تبعيد شدند. هزاران زن ساكن امريكا انتخاب دلخراش سپردن حضانت فرزندانشان به دوستان، همسايگان و حتي صاحبخانه خود را انجام داده‌اند. در شش ماه اول سال ۲۰۱۱، دولت ايالات متحده بيش از ۴۶ هزار زن را از فرزندانش جدا كرده است. در نتيجه اين ركوردشكني، اكنون حداقل ۵ هزار كودك امريكايي در پرورشگاه‌ها ساكن هستند و ديگر قادر نخواهند بود والدين تبعيدي يا زنداني خود را ببينند. براي اين والدين حق اعتراض و شكايت هم لحاظ نشده است. تجاوز به حقوق زنان به نقطه جوش خود رسيده است.
کد مطلب: 107577