سرپرست اداره میراث فرهنگی نطنز:
لباس سنتی ابیانه، نوروز ثبت ملی می‌شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۳
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نطنز گفت: طی مراسمی در ایام نوروز ۹۷، لباس سنتی مردم روستای ابیانه نطنز ثبت ملی می‌شود.
لباس سنتی ابیانه، نوروز ثبت ملی می‌شود
 
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی:
حسین یزدانمهر: با توجه به اصالت و زیبایی منحصر به فرد لباس‌های سنتی مردم روستای ابیانه، این لباس‌ها در نوروز ۹۷ به ثبت ملی خواهد رسید.
وی افزود: لباس محلی مردان ابیانه شامل کلاه نمدی، جلیقه مشکی و شلوار‌هایی با پاچه‌های گشاد مشکی رنگ و لباس زنان این روستا دارای طرح و نقش زیبا و رنگارنگ به صورت چارقد سفید گل دار، لباس متصل به دامن بلند با طرح و نقش‌های زیبا و شاد است.
سرپرست اداره میراث فرهنگی نطنز گفت: یکی از مسائلی که سبب شده این لباس ویژگی‌ها و زیبایی‌های دوچندانی داشته باشد، این است که همه اهالی حتی کسانی که در بیرون از روستا هم زندگی می‌کنند، به محض ورود به روستا از این لباس‌ها استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: جمعی از علاقه‌مندان به حفظ سنت‌های ابیانه تصمیم گرفته‌اند با هماهنگی شورای اسلامی ابیانه، پایگاه میراث فرهنگی، بنیاد جوانان و دهیاری برای ثبت ملی لباس ابیانه اقدام کنند.

یزدانمهر خاطر نشان کرد: در همین رابطه برای استانداردسازی و جلوگیری از تغییرهای ناهمگون این لباس و حفظ و احیای این هویت ارزشمند فرهنگی و منحصر به‌ فرد، هم‌چنین کاهش رواج لباس‌های غیرمتعارف، تشویق نسل جدید و فرزندانمان به استفاده از این هویت ماندگار، معرفی و تشویق دوزندگان این لباس سنتی، اشتغال‌زایی و حمایت از فروشندگان بومی این لباس و ...در نظر است در جشنی که در تعطیلات نوروز ۱۳۹۷ در ابیانه برگزار برگزار می‌شود این فعالیت فرهنگی پاس داشته شود.

کد مطلب: 108578