در چهلمین نشست جامعه اسلامی مدیران مطرح شد
شخصی از نظام بانکی ما هر سال ۲۵ میلیارد تومان سود گرفته و یک ریال مالیات نداده است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۴
ایراد کار اینجاست که مجددا مالیات بر سود سپرده در لایحه ۹۷ دیده نشده است. شخصی از نظام بانکی ما هر سال ۲۵ میلیارد تومان سود گرفته و یک ریال مالیات نداده است ولی مردم برای کوچکترین کالایی که خریداری می کنند باید مالیات ارزش افزوده بپردازند.
شخصی از نظام بانکی ما هر سال ۲۵ میلیارد تومان سود گرفته و یک ریال مالیات نداده است
 
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی، دکتر شقاقی عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی در چهلمین نشست جامعه اسلامی مدیران با موضوع تحلیل بودجه سال 97 با بیان انتقاداتی از وضعیت اقتصادی کشور و افزایش فقر در جامعه گفت: آمار خط فقر و شکافهای طبقاتی، بسیار نامناسب است  و خبرهای ناخوشایندی را از کانال های ارائه کننده میزان فقر می شنویم.

دکتر شقاقی افزود: شکاف طبقاتی(ضریب جینی) ما در حال حاضر به بالای ۴ دهم رسیده و رشد قابل ملاحظه ای داشته است. ضریب جینی در کشورهایی که وضعیت مناسبی دارند بین ۲۵ صدم تا ۳ دهم است مثل دانمارک، فلاند و... . در نظام سرمایه داری و کشورهایی که لیبرال دمکراسی را دنبال می کنند و نظام اقتصادی آزادی دارند این رقم بالاست، مثل آمریکا که ۴۲ صدم است. با این اوصاف آمریکایی ها هم از اقتصادشان و مردمانشان به طرق مختلف حمایت میکنند.

طبق آمار بانک مرکزی، درآمد دهک دهم به دهک دوم در کشور ما بالای ۱۶ برابر و صدک صدم به صدک اول ما ۸۶ برابر شده است با این وجود شکاف طبقاتی زیادتر شده و یکی از علت ها این بود که ثروتمندان ما با آن دهک دهم ما از کانال نظام بانکی در چهار سال ثروت آنها بیش از صد درصد شده و یک ریال هم مالیات ندادند.

وی در ادامه در رابطه با عدم پرداخت مالیات از سوی سپرده گزاران تاکید کرد: ایراد کار اینجاست که مجددا مالیات بر سود سپرده در لایحه ۹۷ دیده نشده است. شخصی از نظام بانکی ما هر سال ۲۵ میلیارد تومان سود گرفته و یک ریال مالیات نداده است ولی مردم برای کوچکترین کالایی که خریداری می کنند باید مالیات ارزش افزوده بپردازند.

استادیار دانشگاه علوم اقتصادی افزود: چالشهای اقتصادی ایران متاسفانه به دلیل نگاه مسکن وار، مدام تشدید شده است و این روند ادامه دارد. البته این چالشها دو منشا دارد که یکی منشا درونی و دومی منشا بیرونی اقتصاد است. منشا بیرونی هم از دو زاویه به ما وارد می شود که یکی از آنها چالشهای جهانی است و بخش دوم تحریم هایی است که به ما اعمال می شود.

شقاقی گفت: بخشی از این چالش های اقتصادی قابل درمان است و می توانیم درمان کنیم، یعنی به صورت سطحی قابل درمان است و بخش دیگر احتیاج به جراحی های عمیق دارد و یک بخشی دیگر متاسفانه که زمان آن گذشته است و شاید دیگر فرصتی برای درمان آن نباشد. همین درمان های سطحی و جراحی های عمیق ما می تواند امنیت اقتصادی_سیاسی_اجتماعی ما را تحت شعاع قرار دهد.

شقاقی در رابطه با بیکاری در کشور گفت: آماری نشان می دهد که ۳ میلیون و۲۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد. بیکاری سنین ۳۰ تا ۳۴ سال ما ۱۳ درصد شده که روند موجود در سال ۹۵ بسیار افزایش پیدا کرده است و بیکاری سنین ۳۵ تا ۳۹ ساله های ما هم ۷.۷ درصد است. در این رابطه ما شاهد بروز پدیده جدیدی به نام "بوم رنگ" شده ایم که افراد پس از جداد شدن از خانواده پس از مدتی دوباره مجبور به بازگشت به خانه پدری می شوند.

در این ۳میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر دارای تحصیلات عالیه هستند و سهم آنها ۴۰ درصد و نرخ بیکاری هم ۲۰ درصد است.

سال ۹۳ و ۹۴ حدود ۸۵۰ هزار نفر فارغ التحصیل شده اند که در حال حاضر به یک میلیون نفر رسیده است و با این شرایط هر سالی یک میلیون نفر به بازار کار اضافه می شود که عدد بالایی است.

او در قسمتی از سخنان خود با اشاره به تولید ناخالص داخلی افزود: در دنیا میانگین نسبت مالیاتی به تولید ناخالص داخلی دنیا ۱۵ درصد است و کشور های توسعه یافته بالای ۲۰ درصد است. تولید ناخالص داخلی ما در حال حاضر ۱۳۰۰ میلیارد تومان است و نسبت آن به GDP حدود ۱۰ درصد است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر دلار بر اقتصاد ایران گفتند: یک کانال تاثیر دلار بر اقتصاد ما همان پیمان های پولی دو جانبه است که قرار بود اجرا شود ولی عمده کالاهای ما وارداتی است و بویژه کالاهای ضروری مردم، و اینها باز با مکانیسم دلار انجام می شود و از این رو اقتصاد ایران در این کانال جزء شکننده ترین اقتصادهایی است که به دلار متصل است و این بازی بسیار خطرناکی است که ما کالاهای اصلی را وصل به دلار کردیم . و ما هنوز نتوانستیم که در حوضه پیمانهای پولی "ریال چند جانبه" موفق عمل کنیم.
کد مطلب: 108588