مسجد مجلل «سفرآقا بگویچ»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۸
مسجدی تاریخی و مجلل سفرآقا بگویچ از آثار معماری امپراطوری عثمانی با مناره‌های شبیه به برج ساعت در روستای دابریجای شهر بینی‌چری در بخش شرقی هرزگوین یکی از جاذبه های این کشور به حساب می آید.
مسجد مجلل «سفرآقا بگویچ»
 
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی: مسجدی ساخت امپراطوری عثمانی در روستای دابریجای شهر بینی‌چری در بخش شرقی هرزگوین در زمان سفر آقا از افسران ینی‌چری در سال‌های ۱۶۱۰-۱۶۱۱ ساخته شده و یکی از جاذبه های این شهر به حساب می آید. این مسجد به دلیل شباهت مناره هایش یه برج ساعتی از دیگر مساجد ساخت عثمانی در آن دوره متفاوت است.

این مسجد به دلیل جنگ‎‌هایی که در طول تاریخ رخ داد آسیب دیده است اما در سال ۱۹۹۳ در جنگ بوسنی ادامه داشت تخریب شد و سپس در سال ۲۰۰۳ کمیسیون حفاظت از آثار ملی بوسنی هرزگوین به عنوان "آثار ملی" اعلام شد و در سال ۲۰۱۲ مطابق شکا اصلی آن مرمت و بازسازی شد.

مرصاد سابانویچ شهردار استولاچ‌ دراین باره اظهار داشت: «مساجد زیادی با مناره های مشابه این مسجد وجود دارد اما شباهت مناره های آن به برج ساعت این مسجد را متمایز می کند. مناره‌های مسجد صفر آقا بگویچ در ابتدا با ارتفاع ۱۵ متر ساخته شده بود اما پس از طوفان سال ۱۸۸۹ این مناره ها تخریب شد و در بازسازی با ارتفاع کوتاه تری بنا شد.

این مسجد در سال ۲۰۰۳ به عنوان "آثار ملی" اعلام شد و در سال ۲۰۱۲ بازسازی شده و مجدد به روی نمازگزاران باز شد.

این روستا در ۲۱ کیلومتری شهر تاریخی و توریستی استولاچ‌ واقع شده و از آثار تاریخی عثمانی است که در آن دوران نیز مرکز عبادت مسلمان بود. در بین سال‌های ۱۴۶۹ تا ۱۸۵۱ به دفتر مفتیگری بلاگاژ امپراطوری عثمانی وابسته بود.»
کد مطلب: 110927