بوکوحرام ۲۰۰۰ نفر را زنده زنده سوزاند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۲
شبه‌نظامیان بوکوحرام روستاهایی در شمال نیجریه را به آتش کشیده و نزدیک به ۲ هزار نفر را کشتند. جسدها در همه جا روی زمین افتاده‌اند. عفو بین‌الملل در گزارش خود می‌گوید: «حمله به روستای بقا و مناطق پیرامون مرگبارترین حمله از سوی بوکوحرام است.»
به گزارش ایران اسلامی، مقام‌های محلی روز جمعه گفتند که این شبه‌نظامیان با کامیون‌هایی که همراه داشتند نه تنها نیروهای خود را پیاده کردند، بلکه موتورسیکلت‌هایی را هم پیاده کرده و سوار بر این موتورها هر که را می‌یافتند، می‌کشتند. «بابا ابا حسن»، یکی از ساکنان محلی هم ضمن تایید همین خبر می‌گوید: «اجساد همه جا پخش هستند و فضا آنقدر امن نیست که بتوانیم بیرون برویم و جسدها را دفن کنیم.» او می‌افزاید: «کسانی هم که در خانه‌هایشان پنهان شده بودند زنده زنده در آتش سوختند.»

به گزارش سی‌ان‌ان، در طی حملات بوکوحرام که از ۳ ژانویه شروع شد صدها مرد مسلح شهر بقا و روستاهای پیرامون و یک پایگاه نظامی چندملیتی را محاصره و تسخیر کردند. ساکنان محلی می‌گویند حملات بوکوحرام عمدتا در اوایل سپیده دم شروع می‌شود که مردم در خواب هستند. مقام‌های محلی می‌گویند تاکنون حدود ۳۰ هزار نفر آواره شده‌اند. حدود ۲۰هزار آواره در اردوگاهی در شهر «مایدوگوری»- مرکز ایالت بورنو- استقرار یافته‌اند. بوکوحرام حملات خود را از سال ۲۰۰۹ به مدارس، کلیساها و غیرنظامیان و ساختمان‌های دولتی آغاز کرد. آدم‌ربایی از جمله از میان دانش‌آموزان و زنان یکی از کارهای روزمره این گروه است. تاکنون ۲۰۰ دانش‌آموز دختر به دست این گروه ربوده شده‌اند.

ترور سیاستمداران و رهبران مذهبی هم یکی دیگر از اقدامات روزمره این گروه است. حملات بوکوحرام فقط مختص نیجریه نیست. این گروه به تازگی در پیامی رئیس‌جمهور کامرون را هم به انجام آنچه در نیجریه رخ داده تهدید کرده است. هفته‌ای که گذشت شبه‌نظامیان این گروه ۱۸۵ زن و کودک را ربود و ۳۲ تن از آنان را در روستایی در شمال نیجریه کشت. به گزارش سی‌ان‌ان، این گروه «دشمن خونی مردان» است و زنان و کودکان طعمه‌های این گروه هستند که همگی را سوار بر کامیون به نقاط نامعلوم می‌برند.

بوکوحرام چیست؟
به زبانی محلی «هوسایی» این نام به این معنا است: «آموزش غربی حرام است.» این گروه هدف خود را پیاده کردن به اصطلاح قوانین شریعت در پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی می‌داند؛ کشوری که میان اکثریت مسلمان شمالی و جنوب عمدتا مسیحی تقسیم شده است. در سال‌ها و ماه‌های اخیر حملات این گروه تشدید شده است. هدف اعلامی این گروه تخریب، نابودی و از پا در آوردن دولت است. این گروه ۱۲ سال پیش به دست «محمد یوسف»- روحانی تندروی سلفی در نیجریه- تاسیس شد. پلیس او را در سال ۲۰۰۹ کشت و فیلم آن را روی یوتیوب منتشر کرد. برخی می‌گویند این اقدام باعث شد که بوکوحرام خشن‌تر شود. سپس «ابوبکر شیکاو» رهبری این گروه را در دست گرفت و حملاتش شدیدتر شد. کشتن و ربایش غربی‌ها در دستورکار این گروه قرار گرفت و شروع به تخریب و نابودی مساجد، کلیساها و ساختمان‌های دولتی کرد. هم اکنون این گروه بخشی از نیجریه را در دست دارد. گفته می‌شود رهبران این گروه با ابوبکر البغدادی رهبر داعش هم بیعت کرده‌اند. برخی بوکوحرام را شاخه‌ای از داعش در آفریقا معرفی کرده‌اند.
کد مطلب: 21650
مرجع : دنیای اقتصاد