یک مسئول نظامی سعودی فاش کرد:
فروش سلاح‌های ممنوعه توسط اسرائیل به عربستان برای بمباران یمنی‌ها + مشخصات سلاح
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۷
اسرائیل بمب‌های کشنده"Daisy Cutter" را برای کشتار در یمن به رژیم آل سعود فروخته است.
فروش سلاح‌های ممنوعه توسط اسرائیل به عربستان برای بمباران یمنی‌ها + مشخصات سلاح
 
گروه بین الملل ایران اسلامی: یک منبع نظامی سعودی فاش کرد، اسرائیل عربستان را به بمب‌های کشنده ای مجهز کرده که پیش تر آن را به ایالات متحده آمریکا فروخته است.

به گفته این مسؤول نظامی سعودی این بمب ها که Daisy Cutter نامیده می شود، علی رغم اینکه جزء سلاح های ممنوعه به شمار می رود، با هواپیمای ویژه ای به پایگاه نظامی ملک فهد در منطقه طائف عربستان سعودی انتقال داده شده است.


اطلاعات اولیه حاکی از آن است که هدف قرار گرفتن پایگاه نظامی ملک فهد در طائف توسط سازمان موشکی یمن با موشک های اسکاد مورد، با رسیدن بمب های Daisy Cutter به این پایگاه همزمان بوده است.

آشنائي با بمب فوق سنگين BLU-۸۲B

این بمب BLU-۸۲ ۶۸۰۰ که به رنگ زيتوني يكدست می باشد، از مواد منفجره معمولي به همراه يك عامل و اكسيدايزر تشكيل شده است و اين دقيقا بر خلاف بمب هاي هوا – سوخت (FAE) است كه فقط از تركيب يك عامل و مكانيزم پراكنش تشكيل شده كه اكسيدايزر خود را از اكسيژن موجود در هواي اطراف تهيه مي كند. طول این بمب ۵.۲ متر و قطرش ۱.۶ متر است و وزن آن به قدری است که تنها ترابري ويژه هركولس MC-۱۳۰ قادر به حمل آن است و باید آن را با چتر از ارتفاع ۶۰۰۰ فوتی پرتاب کند تا بمب به آهستگی فرود آید؛ در این فاصله هواپیما فرصت دارد تا از آن محل دور شود و ارتفع گیرد تا از صدمات ناشی از انفجار این بمب خطرناک در امان باشد.

سامانه BLU-۸۲B/C-۱۳۰، كه در اسناد نيروي هوائي آمريكا در ويتنام اصطلاحا Commando Vault و در افغانستان Daisy Cutter ناميده مي‌شود، يك بمب ويژه پرتاب از ارتفاع بالا با وزن ۱۵.۰۰۰ پوند ( حدود ۷.۵ تن) مي باشد كه براي نخستين بار در ماه مارس سال ۱۹۷۰ رونمایی شد. به دليل وزن بسيار زياد اين بمب قابل حمل توسط بمب افكن ها يا جنگنده هاي متعارف نبوده و صرفا از طريق هواپيماي ترابري ويژه هركولس MC-۱۳۰ قابل حمل و رها سازي است.بمب BLU-۸۲/B ساخت رژیم صهیونیستی


اين بمب در آخرين سال درگيري آمريكا در ويتنام به‌كار گرفته شد و در اصل با هدف پاكسازي فوري جنگل هاي انبوه و احداث يك مكان فرود براي بالگردها در جنگل هاي ويتنام طراحي شده بود. اما در افغانستان به عنوان يك سلاح ضد نفر رعب آور بكار گرفته شد چرا كه داراي شعاع كشندگي بسيار وسيع ( بين ۳۰۰ تا ۹۰۰ فوت ) بوده و نور و صداي انفجار آن از دوردست ها قابل شنيدن است. اين بمب كمتر از يك هزارم بمب اتمي هيروشيما توان دارد.

در جريان جنگ ويتنام، نیروی هوایی آمریکا به منظور ايجاد محلي براي فرود بالگردها اقدام به نابودي جنگل هاي متراكم منطقه با استفاده از بمب هاي ۱۰۰۰۰ پوندي موسوم به M۱۲۱ باقيمانده از دوران جنگ جهاني دوم مي‌کرد. با كاهش موجودي اين بمب ها، نیروی هوایی آمریکا اقدام به طراحي و ساخت بمب Bomb Live Unit-۸۲/B (BLU-۸۲/B) براي جايگزيني بمب هاي قديمي کرد. سنگيني وزن اين بمب، ضرورتا وجود پوسته اي بزرگ و نازك را با قطر ۱/۴-inch لازم داشت كه با مواد منفجره مایع مركب پر مي شد. اين بمب پس از انفجار قادر بود تا منطقه اي به شعاع ۲۶۰ فوت را از وجود هرگونه گياه و درخت پاكسازي و محوطه اي مناسب براي فرود بالگرد را ايجاد نمايد.

بمب BLU-۸۲/B براي نخستين بار در روز ۲۳ مارس سال ۱۹۷۰ در ويتنام مورد استفاده قرار گرفت و همانگونه كه قبلا هم ذكر شده، نيروي هوائي ايالات متحده اين بمب ها را در ماموريت هاي تاكتيكي ويژه اي موسوم به Commando Vault مورد استفاده قرار مي داد. پس از جنگ بمب BLU-۸۲/B در عمليات نجات موسوم به Mayaguez در ماه مه سال ۱۹۷۵ استفاده شد و پس از آن باقيمانده اين بمب ها تا اواسط دهه ۱۹۸۰ به انبارها منتقل شدند. در آن هنگام فرماندهي عمليات ويژه نيروي هوائي آمريكا از اين بمب ها در ماموريت هاي خاص استفاده می‌کرد.

کد مطلب: 38526