علامت زلزله‌های دنباله‌ دار اطراف تهران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۱
۶ زمین لرزه در دو مقیاس «خرد لرزه» و «ریز لرزه»، فیروزکوه از توابع استان تهران را لرزاند. این زمین لرزه‌ها که ساعت ۱۸:۴۰ روز جمعه در شهرستان فیروزکوه اتفاق افتاد، تا ساعت ۰۰:۲۸ دقیقه بامداد شنبه، در مجموع ۶ بار و با بزرگای حداقل ۵/ ۱ و حداکثر ۹/ ۲ ریشتر، این منطقه را به لرزه درآورد.
به گزارش ایران اسلامی، این در حالی است که با گذشت ۱۳ ساعت از بروز آخرین زمین لرزه فیروزکوه (بعد از ظهر شنبه، زمان تنظیم این خبر)، لرزش زمین در این منطقه متوقف شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، زمین لرزه در فیروزکوه در حالی از عصر روز جمعه تا بامداد شنبه، ۶بار این منطقه را لرزاند که سه زمین لرزه کمتر از دو ریشتر و در گروه خرد لرزه‌ها و سه زمین لرزه دیگر زیر سه ریشتر و در گروه زلزله‌های ریز به شمار می‌روند. اولین زمین لرزه دو روز پیش فیروزکوه، با بزرگی ۳/ ۲ ریشتر در ساعت ۱۸:۴۰ دقیقه، زمین لرزه دوم ۷ دقیقه بعد با بزرگی ۵/ ۱ ریشتر و سومین زمین لرزه که در واقع شدیدترین زلزله جمعه گذشته در شهرستان فیروزکوه بود؛ با بزرگی ۹/ ۲ ریشتر این شهرستان را به لرزه درآورد. سه زمین لرزه دیگر در ساعات ۲۱:۰۲ و ۲۱:۱۰ جمعه شب و همچنین ۰۰:۲۸ بامداد شنبه به ترتیب با بزرگای ۹/ ۱، ۹/ ۱ و ۲/ ۲ریشتر اتفاق افتاد.

به گزارش «دنیای اقتصاد» در شرایطی که طی دو روز گذشته در شبکه‌های مجازی احتمال ارتباط زمین لرزه‌های اخیر فیروزکوه با بروز زلزله در تهران مطرح شد، مدیر گروه زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، هر گونه ارتباط مستقیم زمین‌لرزه‌های دو روز گذشته فیروزکوه با زلزله احتمالی تهران را تکذیب می‌کند. مهدی زارع در عین حال عدم ارتباط این زمین لرزه‌ها با گسل‌های تهران را به معنای بی خطر بودن شهر تهران از نظر لرزه‌خیزی و عدم احتمال وقوع زمین لرزه بزرگ در پایتخت نمی‌داند.

به گفته وی ۶ زمین لرزه روز جمعه و بامداد شنبه، در منطقه جنوب‌غربی فیروزکوه در منطقه تلاقی مهم ساختاری در جنوب‌البرز رخ داده است. آن طور که زارع در گفت وگو با «ایسنا» اعلام کرد: این منطقه، محل تغییر روند گسل مشا (شمال غرب – جنوب شرق) به پهنه گسل فیروزکوه (شمال شرق- جنوب غرب) در حدود ۲۵کیلومتری جنوب‌غربی فیروزکوه و ۱۰۰ کیلومتری شمال سمنان همان پهنه‌ای است که زلزله‌ای با بزرگای ۶/ ۴ در ساعت ۶۰:۲۲ روز سه‌شنبه، سوم شهریور سال ۹۴ در آن رخ داده است.

زارع یادآور شد: در زلزله سال گذشته این منطقه، به دلیل آنکه زمین‌لرزه حدود ۱۰۰ کیلومتری شرق تهران رخ داده بود، در تهران به ویژه برای بخشی از مردم که در طبقه دوم به بالای ساختمان‌ها ساکن بودند، حس شد؛ ولی اثری بر گسل‌های تهران به‌طور مستقیم نداشته است. مدیر گروه زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه این ناحیه از دید خطر زمین‌لرزه توان لرزه‌زایی برای زلزله شدیدی با بزرگای بیش از ۶ ریشتر را دارد، اظهار کرد: از این زلزله‌های کوچک رخ‌داده، الزاما نمی‌توان نتیجه مشخصی درخصوص وقوع زلزله بعدی به ویژه زمان مشخص آن گرفت.

وی با تاکید بر اینکه زمین لرزه‌های کمتر از چهار ریشتر از نظر علمی اتفاق‌های مهمی تلقی نمی‌شوند، گفت: شاهد علمی در دسترس نیست که نشان از رخداد خاصی در این زمینه داشته باشد به این معنا که چنین زمین لرزه‌ای به خودی خود نمی‌تواند زمین لرزه‌های دیگری را به همراه داشته باشد. مدیر گروه زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با تاکید بر اینکه مجموعه‌ای از پس لرزه‌ها در منطقه گسل فیروزکوه در حال فعالیت است، ادامه داد: این اتفاق هیچ ربطی به تهران ندارد و نشان دهنده افزایش یا کاهش خطر بروز زلزله در تهران نیست. به گفته وی لرزه خیزی تهران مربوط به گسل‌هایی است که در نزدیکی این شهر وجود دارد و هیچ ارتباطی به فیروزکوه ندارد. زارع اضافه کرد: چنین زلزله‌هایی معمولا خسارتی در پی ندارد.

احتمال وقوع زلزله ۶ ریشتری

وی درخصوص اینکه این رخداد لرزه‌ای، پیش‌لرزه بوده است یا خیر، توضیح داد: براساس اندازه و تعداد رخداد زمین لرزه‌ها تاکنون، جمع‌بندی مشخصی مبنی بر زمان احتمال رخداد زلزله شدید با بزرگای ۶ریشتر و بیشتر بر پایه این داده نمی‌توان ارائه کرد؛ ولی احتمال وقوع آن وجود دارد؛ چون هم گسل‌های مهم در این منطقه با توان لرزه‌زایی بالا وجود دارد و هم در جنوب البرز در چهار سال گذشته شاهد رخداد زلزله‌های کوچک بودیم.با این حال، مدیرکل بحران استان تهران اعلام کرد که این زمین‌لرزه‌ها ارتباطی با گسل‌های تهران ندارد.به گفته هادی رحمتی، زلزله‌های فیروزکوه به دلیل فاصله ۱۰۰کیلومتری این شهر با پایتخت اساسا نمی‌تواند اثری در فعال کردن گسل‌های شهر تهران و بروز زلزله بزرگ در این شهر داشته باشد. به گفته وی این زمین لرزه‌ها هیچ گونه خسارتی برای مردم فیروزکوه به همراه نداشته است.

این در حالی است که زمین لرزه‌های دو روز گذشته فیروزکوه در شرایطی گسل‌های این منطقه را به لرزه درآورده است که این زلزله‌ها درست در روزهای پایانی فصل بهار و همزمان با جابه جایی فصل و نزدیک شدن به زمان شروع تابستان به وقوع پیوسته است.هر چند شواهد علمی دقیقی تاکنون ارتباط بین شروع فصل گرم سال – تابستان – با بروز توفان و زلزله را اثبات نکرده اما طی سال‌های اخیر حجم قابل توجهی از زمین‌لرزه‌ها در آستانه جابه‌جایی فصل‌ها و شروع فصل گرم سال رخ داده است.با این حال کارشناسان زلزله می‌گویند هنوز شاهد علمی دقیقی از ارتباط وقوع زلزله با تغییر فصل و شروع روزهای گرم وجود ندارد و نمی‌توان به‌طور قطع این دو را از نظر علمی در ارتباط با هم اعلام کرد.
کد مطلب: 58528